توصیه هایی به والدین در دوره بحران کرونا


توصیه هایی به والدین در دوره بحران ویروس کرونا

 

سال 2020 را متآسفانه با ویروس کرونا آغاز کردیم و باعث مشکلات زیادی برای مردم در سراسر جهان شد و زندکی فردی و اجتماعی افراد و خانواده ها را دچار چالش های بزرگی کرد.

 

سايت رسمي و دولتي نروژ، سايت سلامت، در وب سايت خود توصيه                     هایی در رابطه با ويروس كرونا براى همه مردم دارد. بخشي از اين توصيه ها مربوط به والدین میباشد. من با الهام از این توصیه ها، بخش هایی از ان را براى استفاده فارسي زبانان، انتخاب كرده و تلاش میکنم که آنچه از نظر من از اهمیت خاصی برخوردار است، به زبان ساده جهت استفاده فارسی زبانان که هنوز زبان نروژی را بخوبی فرا نگرفته اند ، در اختیارشان قرار دهم. لازم به ذکر است که مطالبی که من اینجا مینویسم عینا انتقال مطالب سایت سلامت نیست، چون من مطالب آن سایت را مبنا و پایه این مقاله قرار داده و سعی کردم آنها را متناسب با نیازهای مخاطبان خود بنویسم.

 

ابتدا كمي درمورد ويروس كرونا برايتان توضيح دهم.

حال كه مدارس بخاطر جلوگيرى از شيوع ويروس كرونا بسته هستند و والدين هم بيشترشان كارهاى ادارىشان را در خانه انجام ميدهند ، توصيه ميشود كه والدين به مسائل زير توجه كنند:

کرونا یک ویروس تنفسی است که از طریق قطرات پخش شده شیوع پیدا میکند. افراد مبتلا به ویروس کرونا ازطریق عطسه و سرفه این ویروس را به دیگران انتقال میدهند. این ویروس همچنین از طریق تماس فرد مبتلا شده با اشیائی چون دستگیره در، دکمه آسانسور، و اجسام موجود در اتوبوس ، قطار، مترو، تراموا و غیره به دیگران منتقل میشود.

مهمترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که مانع آن شویم تا بسیاری از افراد همزمان بیمار شوند. اگر افراد زیادی به طور همزمان بیمار شوند ، سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی کشور، نمی تواند همزمان همه بیماران مبتلای نیاز به درمان را کمک کند.

بسیاری از کودکان ممکن است از کرونا وحشت داشته باشند و نگران شوند. گفتگو با کودکان در مورد کرونا برای ایجاد حس  امنیت براى آنها بسيار مهم است.

با كودكان خود در مورد بحران كرونا صحبت كنيد. در گفتگو با كودكان سعي كنيد امكاني  فراهم بياوريد تاآنها هم احساساتي را كه دارند، هم سوال ها و نظراتي كه در مورد اين بيمارى دارند را به زبان بياورند. بعد ازآنكه اين امكان به كودكان داده شد سپس به زبان ساده حقايق و اطلاعات لازم را به آنها بدهيد. اطلاعات زيادى را برايشان مطرح نكنيد چرا که حجم اين اطلاعات میتواند مشكل ساز شود. بقدرى كه فكر آنها مشغول است وبرايشان سوال پيش آمده به آنها جواب بدهيد ولي اين اطمينان را به آنها بدهيد كه هر زمان هر سوالي كه داشتند ميتوانند با شما مطرح كنند و حتما شما جواب آنها را خواهيد داد. ممكن است بعضي از كودكان بگويند مثلا بابا يا مامان شما كه جواب همه سوال ها را نداريد. در اينصورت به آنها بگوئيد كه اگر چنانچه نتوانيد جواب بدهيد حتما درمورد سوال آنها تحقيق كرده و جواب را از طريق متخصصين لازم در اختيار آنهاخواهيد گذاشت. بسيار مهم است كه در گفتگو با كودكان خود رك و روراست و صادق باشيد.

وقتي شما پدر و مادرها با همديگر و يا با افراد بزرگسال ديگرى صحبت ميكنيد و بچه هاى شما در آنجاحضور دارند، در نوع صحبت و چيدمان كلمات دقت كافي داشته باشيد، چرا كه ممكن است بچه هاى شما حرفهاي بزرگانه شما را درك نكنند كه همين باعث ايجاد ترس و هراس در آنها شود.

در صحبت هايتان با كودكان خود ، واقعيت ها را برايشان بزبان ساده و در حد فهم آنها بيان كنيد، ولي همزمان به دو مسئله توجه داشته باشيد.اول اينكه سياه نمائي نكنيد و از طرف ديگر به آنها اميد دهيد و ازآينده اى كه اين بيمارى تمام خواهد شد برايشان صحبت كنيد.

به كودكان اطمينان دهيد كه اهل علم و مسئولين در سطوح محتلف ، در همه جاى دنيا، مشغول بررسي براى يافتن دارو و واكسن ضرورى براى مقابله با اين ويروس هستند، و هم اكنون كادر درماني و بهداشتي با تمام وجود در مراكز پزشكي و بيمارستانهاى مختلف مشغول درمان افراد مبتلا به اين ويروس ميباشند.

ممكن است كودك شما بپرسد كه آيا او هم ميتواند كمكي بكند. بلافاصله به او جواب دهيد كه همه كودكان وبزرگسالان، هر كس در حد خود ميتواند كمك كند. به كودك خود بگوئيد بزرگترين كمك او اول رعايت كامل بهداشت و دوم ماندن در خانه است. اين دو مورد را خوب با تمام جنبه هايش براى آنها توضيح دهيد كه اگربهداشت را رعايت كند او بيمار نخواهد شد و بنابراين از اينكه كار پرسنل بيمارستانها را بيشتر كند جلوگيرى ميشود. و به آنها بگوئيد كه ماندن در خانه مانع گسترش شيوع ويروس خواهد شد. خوب براى كودك توضيح دهيد كه همين دو مورد از اهميت خاصي برخوردار است.

به كودك خود بگوئيد كه همه ما ، هم كودك و هم بزرگسال، وظيفه داريم كه از گسترش اين عفونت و ويروس جلوگيرى كنيم.

در اين رابطه موارد مشخص زير را با توضيح كامل و با تمرين هاى مكرر براى كودك خود روشن كنيد:

به طور مستقیم به روی دیگران سرفه یا عطسه نکنید.

حداقل یک متر فاصله را با افراد دیگر حفظ کنید.

هنگام  سرفه و عطسه از یک دستمال کاغذی استفاده کرده و سپس دستمال را دور بیندازید. دستان خود را بعداز آن بشوييد.

اگر دستمال کاغذی ندارید ، هنگام سرفه کردن آرنج خود را جلوی دهان بگیريد.

دستان خود را مرتب با صابون و آب ولرم بشویید ، مخصوصاً هنگامی که درتماس با مردم بوده اید.

اگر امكان  شستن دست های خورا ندارید، می توانید ازمواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

اگر دستان شما به وضوح کثیف یا مرطوب است ، آنها را با آب و صابون بشویید. مواد ضدعفونی کننده بر روی دستهای کثیف یا مرطوب اثر کمتری دارد.

 

در مورد بسته شدن مدارس و مهد كودك ها:

ابتدا براى بچه ها توضيح دهيد كه مدرسه ها بسته شده اند بخاطر اينكه جلوگیری شود از ماندن بسیاری ازافراد در فضاهای کوچک بسته. چون بودن بسیاری از افراد در یک فضای کوچک خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

به آنها بگوئيد کودکان باید تا حد امکان در خانه باشند. آنها میتوانند یک یا دو دوست داشته باشند که در اینمدت با آنها بازی می کنند. اگر قرار است بازی کنند ، ترجیحاً باید در بیرون از خانه ملاقات کنند ، اما از زمینهای بازی با ازدحام بسیاری از کودکان باید جلوگیری شود.

همه جشن های تولد و سایر رویدادهایی که افراد بیشتری در آن جمع می شوند باید به تعویق بیفتند.

در اين مدتي كه مدارس بسته هستند،  خوب است كه در خانه سعي ميكنيد كودك شما از آموزش عقب نماند، اما توجه داشته باشيد كه در اين كار زياده روى نكنيد. سعي نكنيد كه حتما نقش يك معلم را در خانه بازى كنيد. يادمان باشد كه شرايط فعلي، هم براى كودكان و هم براى بزرگسالان غيرعادى و غيرمعمولي است، و اين شرايط غيرعادى باعث ايجاد استرس خارق العاده براى همه ما ميشود. زياده روى والدين عامل پيشرفت استرس، و برخورد اصولي و معقول و متعارف، عاملي براى رفع استرس ميتواند باشد.

توجه داشته باشيد كه اگر كودكان شما در برنامه ريزى براى كارهاى روزمره مشاركت داده نشوند باعث مقاومت، پرخاشگرى و عصبانيت در كودكان شده و استرس و اضطراب در آنها را افزايش ميدهد

لازم است والدین فرزندان خود را توجیه و سبک زندگی جدیدی را تنظیم کنند و با توجه به شرایط و نیاز افراد خانواده برای ایام بحراني فعلي، برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشند. همچنین به جای ایجاد اضطراب واسترس یا ترس از ابتلا به ویروس کرونا در فرزندان، سبک زندگی سالم را به آنها آموزش دهند.

فرزندان می‌توانند در کنار خانواده‌هایشان فیلم تماشا کنند و فعالیت‌های تفریحی و ورزشی، بازی، کتابخوانی و ... انجام دهند، در این میان والدین باید سعی کنند که انجام هر فعالیتی در این ایام مطابق سلیقه و نیازفرزندانشان باشد.

سعي كنيد با كمك كودكان خود فعاليت هاى مشتركي را ترتيب دهيد،  زيرا فعالیت‌های دسته جمعی و مشترك ودورهم بودنهاى مفيد و بابرنامه موجب کاهش استرس و اضطراب، و تقویت رابطه ها ميتواند باشد.

 

این روزها همچنين فرصت بسیار مناسبی برای جبران آسیب‌های رفتاری و روانی است که در گذشته وجود داشته و ما فرصت نداشتیم که در مورد آن با یکدیگر گفتگو کنیم. اکنون زمانی برای تعامل و مرور خاطرات گذشته برای اعضای خانواده‌ها فراهم شده است. خاطراتی مانند اینکه در آن زمان که تلفن‌های همراه وجودنداشت، والدین یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها چطور خود را سرگرم می‌کردند، طی روز چه کارهایی انجام می‌دادند و چه بازی‌هایی وجود داشته  و مسائل ديگر.

كودكان ممكن است براى دوستانشان دل تنگي كنند و بخواهند با آنها صحبت كنند، اجازه دهيد كه فرزندانتان از طریق فضای مجازی با دوستانشان در ارتباط باشند.

 

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که برخی از کارهای روزمره را حفظ کنید. داشتن روالهاى روزمره زندگي، امنیت ایجاد می کنند زیرا این امر به کودکان چيزهايي را یادآوری می کند که درگذشته عادت داشتند انجام دهند، پس داشتن روال عادى روزمره از اهميت خاصي برخوردار است. يعني اينكه نگذاريد اين روال هاى روزمره بهم بخورد. هر شب براى روز بعد برنامه ريزى كنيد و كودكان خود را براى اين برنامه ريزى به همكارى دعوت كنيد.

 

برای از خواب بيدار شدن ، لباس پوشیدن و صرف صبحانه ، زمان خوابيدن و كارهار طبق روال روزانه اينچنيني لازم است كه برنامه هاى مشخصي براى هر روز داشته باشيد.  حتی كودكان در سن مهدكودك كه وقتي مهد كودك ها ساعاتي از  روز را در مهد كودك ميخوابيدند، سعي كنيد همان روال را در خانه نيز ادامه دهيد.

 

در طول روز مقداری "وقت آزاد" را با بچه ها در بیرون از منزل بگذرانید. هم کودکان و هم بزرگسالان بااستفاده از فعاليت هاي بدني، ميتوانند بر استرس غلبه كرده و به آرامش برسند. . همچنين فعالیت بدنی دربيرون از خانه مثلا رفتن به بياده روى باعث می شود کودکان از برخی از آشفتگی های بدنی خلاص شوند وتمرکز حواس كودك پس از آن آسان تر نيز می شود.

 

شب قبل  برای کارهای فردا  برنامه ریزی کنید . با بچه‌ها صحبت کنید که هنگام بیدار شدن چه اتفاقی خواهد افتاد. آگاهی به شرایط میتواند  امنیت و آرامش برای کودکان ایجاد کند.

 

کودکان ممکن است واکنش های متفاوتی نسبت به این واقعیت داشته باشند که زندگی روزمره متفاوت از حد معمول به نظر می رسد.بنابراین بسیار مهم است که شرایطی ایجاد کنیم تا کودکان ما بتوانند احساسات خود را به زبان آورده و در مورد آنها گفتگو کنند.

 

ميدانيم كه بعضي از بچه ها كلا به مدرسه رفتن و درس خواندن تمایل زيادى ندارند. در چنين مواردی لازم است بدانيد كه شما لزوماً نمی توانید حالا انتظار داشته باشید که آنها در خانه علاقمند به درس خواندن شوند وبخواهند با ميل درس بخوانند. جاه طلبی هاي شما در اين امر باید کمرنگ شوند.سعي كنيد فشار اضافي به كودك خود وارد نكرده و با او مدارا كنيد.

اگر انگیزه کودک براى درس و مشق واقعاً ضعیف باشد ، فشار و سخت گيرى شما والدين ميتواند هم براى رابطه شما با فرزند خود و  هم برای رابطه کودک با مدرسه خطرناك شود.

 

توصیه هایی برای زندگی روزمره:

حفظ وعده های غذایی معمول و کارهای روزمره ایده خوبی است.

در ساعات عادی مدرسه، یعنی در ساعاتی که کودک شما در مدرسه بود زمانی که مدارس بسته نبودند،  توصیه می شود که کودکان کار مدرسه را انجام دهند ، نقاشی کنند ، کتاب بخوانند یا به کتاب صوتی گوش دهند.   و شرایطی ایجاد کنید  که بدون اینکه در نزدیکی دیگران باشد ، در هوای تازه باشند.

روی کارهای مثبتی که خانواده می توانند در کنار یکدیگر انجام دهند ، تمرکز کنید، مانند تماشای فیلم ، گوش دادن به موسیقی ، خواندن متون متفاوت با همدیگر ، پیاده روی یا بازی کردن. حتماً سعی کنید هنگام غدا خوردن دور هم جمع شوید و با هم غذا بخورید.

به یاد داشته باشید که شما  برای کودکان خود الگو هستید. نحوه برخورد با استرس ، چگونگی صحبت کردن شما  بزرگسالان و نحوه پاسخگویی شما بر فرزندانتان تأثیر می گذارد.

احساساتی مانند ترس ، وحشت ، اندوه و تنهایی واکنش های عادی در چنین شرایط ویژه ای هستند. کودکان نسبت به احساسات بزرگسالان حساس هستند و بهتر است شما بزرگسالان، احساسات خود را مخفی کرده و روراست در مورد آنها صحبت کند.

نحوه نشان دادن واکنش از کودکی به کودک دیگری متفاوت است. ممکن است برخی هنگام صحبت با آنها، بعضی از کودکان احساس واقعی خود را نشان ندهند اما بعدا نگرانی خود را نشان دهند. توجه ویژه به حالات کودک در هنگام غروب و شب بکنید، چرا که در این هنگام کودکان اضطراب بیشتری دارند.

 

آگاهی داشتن و درجریان مسائل بودن مهم است ، اما اگر احساس کردید که حجم اطلاعات و اخبار باعث ایجاد استرس و اضطراب و ترس در نزد کودک شما میشود، بهتر است استفاده از رسانه های اجتماعی و موارد مشابه را برای مدتی محدود کنید.

اگر نیاز به کمک دارید،  از درخواست کمک نترسیده و از دیگران کمک بخواهید.

 

امیدوارم بزودی دنیایی بدون هرگونه ویروس های جسمی و روانی در جهان باشیم و همه ما بتوانیم در کنار همدیگر با صلح و عشق و دوستی زندگی کنیم.

 

صالح موسوی اسلو مارس 2020