Jordan

با شخصیت های سیاسی جهان آشنا شویم

ملک حسین و ملک عبدالله پادشاهان اردن هاشمی

ملک حسین(1935-1999) پادشاه سابق و ملک عبدالله پادشاه فعلی کشور اردن

روز هفتم فوریه سال جاری ملک حسین درگذشت

ملک حسین قریب به نیم قرن حاکم مطلق اردن بود

سران بیش از چهل کشور جهان در مراسم تشییع جنازه شاه اردن شرکت کردند

سران کشورهای غربی از ملک حسین بعنوان قهرمان و مبارز راه صلح نام بردند

قذافی گفت امیدوار است اردن دست از ارضاء امریکا و اسرائیل بکشد

فرزند ارشد ملک حسین، با نام ملک عبدالله پادشاه اردن شد

ملک عبدالله قول داد درارتباط با اسرائیل راه پدر را دنبال کند

کشور اردن در مغرب آسیا واقع شده و جزء ممالک خاورمیانه است.

این کشور از شمال به سوریه، از مشرق به عراق، از جنوب به عربستان سعودی واز جنوب غربی و مغرب و شمال غربی به اسرائیل منتهی میگردد.

رود اردن سرزمین را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده و قسمت شمالی آن مرز طبیعی میان دو کشور اردن و اسرائیل میباشد.

شهر اورشلیم در مغرب اردن، پس از ایجاد کشور اسرائیل به دو قسمت تقسیم شد. اورشلیم غربی به اسرائیل داده شد و اورشلیم شرقی به اردن. ولی بعدها تمام شهر به اشغال کامل اسرائیل درآمد.

عمان پایتخت اردن در شمال غربی کشور قرار دارد.

جمعیت اردن درحدود چهارونیم میلیون نفر میباشد که از این تعداد قریب به یک سوم آن فلسطینی میباشند.

اردن کشور فقیر و کم درآمدی میباشد که بیشترین مواد لازم از جمله اشیاء ساخته شده مختلف، پارچه، مواد شیمیائی، دارو، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و ماشین آلات را از خارج وارد میکند.

اردن در روز چهاردهم دسامبر 1955 بعنوان شصت و دومین کشور عضو سازمان ملل گردید.

کشور اردن از قرن شانزده میلادی تا جنگ جهانی اول جزء امپراتوری عثمانی بود، بعد به تصرف انگلیس درآمد. در 25 می سال 1946 میلادی با پادشاهی امیر عبدالله، سردار معروف عرب، استقلال کامل اردن بدست آمد.

امیرعبدالله در روز سی ام ژوئیه 1951 میلادی دربرابر چشمان نوه اش حسین پادشاه تازه درگذشته اردن، در محل مسجدالاقصی در بیت المقدس بقتل رسیده و پسر وی طلال پادشاه شد، ولی طلال بعلت بیماری خیلی زود استعفا داده و بجای وی فرزند جوان و ارشدش حسین که بیش از هفده سال نداشت، با نام ملک حسین در روز دوم ماه می سال 1952 به سلطنت رسید.

ملک حسین بیش از چهل و شش سال بر اردن حکومت کرد، تااینکه در هفتم فوریه سال 1999 بعد از هفت ماه درگیری با بیماری سرطان درگذشت.

دولت و مجلس اردن چهل روز عزای ملی اعلام کرده و سران بیش از چهل کشور دنیا در مراسم تشییع جنازه وی شرکت کردند. یاسرعرفات درفلسطین و حسنی مبارک در مصر سه روز عزای ملی اعلام کردند.

سوریه هم که همیشه روابط سردی با اردن داشته عزای عمومی اعلام کرده و حافظ اسد در مراسم تشییع جنازه شرکت کرد.

طه محی الدین، معاون رئیس جمهور عراق از طرف صدام حسین درمراسم تشییع شرکت کرد.

بیل کلینتون همراه با سه تن از روسای جمهور پیشین امریکا یعنی فورد، کارتر و بوش در مراسم شرکت کرده و از ملک حسین تجلیل شایانی بعمل آورده و از وی بعنوان دوست و مبارز راه صلح یاد کرد.

ملک عبدالله فرزند ارشد ملک حسین بجای پدر برتخت شاهی نشست.

کلیه کشورهای غربی و عربی از ملک حسین تجلیل کرده و از پادشاهی ملک عبدالله پشتیبانی کردند.

جمعیت اخوان المسلمین نیز از پادشاهی ملک عبدالله حمایت کرد.

قذافی گفت امیدواراست که اردن به راه انقلاب مردمی عربی برگردد، و دست از ارضاء امریکا و اسرائیل بکشد.

ملک حسین درطی حکومت نیم قرنی اش مورد حملات داخلی و خارجی قرار گرفته و در مقاطع مختلفی از طرف همسایگانش سوریه، مصر و اسرائیل مورد آزار قرار گرفته، و چندین بار از سوء قصد به جانش حان سالم بدر برد.

در دهه شصت میلادی دامنه این خطرات بحدی وسیع شد که ملک حسین احساس خطر شدیدی کرده و برادرش شاهزاده حسن را به ولایتعهدی خود برگزید.

باهمه خطرات و نابسامانیها، میتوان گفت که کشور اردن در سایه حکومت ملک حسین، کشوری بود که باتوجه به موقعیت خاص خاورمیانه از ثبات خوبی برخوردار بوده است.

درسال 1967 تحت فشار کشورها عربی بویژه مصر و سوریه، اردن محبور به اعلام جنگ با اسرائیل گردید که باعث از دست دادن شرق اورشلیم و صحرای غربی و چهل درصد از منابع درآمد اردن گردید.

بعد از این جنگ دویست هزار فلسطینی به اردن پناهنده شدند.

ملک حسین همیشه با سران دولت اسرائیل ارتباط مخفیانه داشته و همه نخست وزیران اسرائیل بجز مناخیم بگین را بطور مخفیانه ملاقات کرده است. مناخیم بگین حاضر به ملاقات با ملک حسین نشد.

در سال 1973 ملک حسین، گلدامایر اسرائیلی را از برنامه های ضداسرائیلی کشورهای سوریه و مصر مطلع کرد.

سپتامبر سیاه واژه ای فراموش ناشدنی در تاریخ حکومت ملک حسین، و آوارگی فلسطینی ها بشمار میرود، و آن زمانی بود که ملک حسین با چریکهای فلسطینی به رهبری یاسرعرفات که قصد تشکیل دولتی در خاک اردن را داشتند، به جنگ برخاسته و باعث کشته شدن حداقل سه هزار فلسطینی شده و سپس همه آنها را از خاک اردن رانده و آنها آواره و دربدر به خاک لبنان رفته و در آنجا به ایجاد مقر پرداختند که بعدها از همانجا مورد تجاوزهای بیرحمانه اسرائیل قرار گرفتند.

ملک حسین در طی حیاتش چهاربار ازدواج کرده، اولی با یک اردنی، دومی با یک فلسطینی، سومی با یک انگلیسی و آخری با یک امریکائی که دارای پدر مهاجر سوریه ای میباشد.

ملک حسین دارای 12 فرزند میباشد.

ملک عبدالله از زن سوم او میباشد.

از زن چهارم ملک حسین دارای یک پسر هیجده ساله میباشد بنام حمزه، که ملک حسین خیلی به وی علاقه داشته و آرزو میکرده که حمزه جانشین وی گردد.

شاه جدید سی و هفت ساله اردن ملک عبدالله قول داد که درارتباط با مسئله اسرائیل و ایجاد رفرمها در کشور، راه پدر را درپیش گیرد.

او برادرش حمزه را بعنوان ولیعهد اردن معرفی کرد.

ملک عبدالله دارای همسر فلسطینی بوده و صاحب یک پسر چهارساله بنام حسین، و یک دختر دوساله بنام ایمان مییاشد.

شاه جوان، انگلیسی را بهتر از عربی تکلم میکند، و از چهارسالگی به انگلستان رفته و تمام تحصیلات خود را در انگلیس و امریکا گذرانده است.

او قبل از مرگ پدر، ژنرال ارتش بوده و هیچوقت به شاهی نمی اندیشیده است.

درواقع قرار بود عموی وی شاهزاده حسن جانشین ملک حسین گردد، که دوهفته قبل از مرگ ملک حسین، شاهزاده حسن توسط برادرش از ولایتعهدی برکنار و بجای وی عبدالله را وارث تاج و تخت معرفی کرد.

امریکا قول همه نوع همکاری به ملک عبدالله را داده و مبلغ سیصد میلیون دلار جهت ایجاد ثبات در کشور اردن دراختیار ملک عبدالله قرار داد.

منتشر شده در ماهنامه خانواده، چاپ نروژ، 1377

-------------------------------------